ITT Cannon, LLC KPT00E20-39PDZ
KPT00E20-39PDZ picture photo
Mfg. Part Number
KPT00E20-39PDZ
Brief Description
CONN RCPT 39POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KPT00E20-39PDZ.pdf
Availability of KPT00E20-39PDZ
QUANTITY
KPT00E20-39PDZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT00E20-39PDZ
Internal Part NumberEIS-KPT00E20-39PDZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded, Shrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT00E20-39PDZ
Related LinksKPT00E2, KPT00E20-39PDZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT00E20-39PDZ Details Description
Related parts for KPT00E20-39PDZ
IC Z8 GP MCU 8K OTP 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MINI LATCH SHROUD ASSY datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V NP0 2220 datasheet.pdf
MODULE SRL LCD 2X16 NON-BACKLIT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 10A TO220FL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 10MM datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 61MA 15 OHM SMD datasheet.pdf