Riedon PF2472-1R2F1
PF2472-1R2F1 picture photo
Mfg. Part Number
PF2472-1R2F1
Brief Description
RES 1.2 OHM 100W 1% TO247
Datasheet Download
PF2472-1R2F1.pdf
Availability of PF2472-1R2F1
QUANTITY
PF2472-1R2F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF2472-1R2F1
Internal Part NumberEIS-PF2472-1R2F1
PackagingTray
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±1%
Power (Watts)100W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-247-2
Supplier Device PackageTO-247
Size / Dimension0.630" L x 0.189" W (16.00mm x 4.80mm)
Height0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF2472-1R2F1
Related LinksPF2472, PF2472-1R2F1 Datasheet, Riedon Distributor
PF2472-1R2F1 Details Description
Related parts for PF2472-1R2F1
DIODE SCHOTTKY 35V 15A D2PAK datasheet.pdf
SWITCH REED SPST .5A 27-38 A/T datasheet.pdf
PHOTOELECTRIC SENSOR datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 35NS 84PLCC datasheet.pdf
RES 14.0 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
FUSE 300A 600V NON STD SLOW datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 300MW SOD323 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 66MHZ 8VDFN datasheet.pdf