Vishay/Dale RLR07C1242FSRSL
RLR07C1242FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1242FSRSL
Brief Description
RES 12.4K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1242FSRSL.pdf
Availability of RLR07C1242FSRSL
QUANTITY
RLR07C1242FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1242FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1242FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1242FSRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1242FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1242FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C1242FSRSL
SSD 2.5" IDEP 28GB datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CLK GEN 3.3V EEPROM 32-TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 190MA 5.6 OHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16QFN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 134V 450MA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf