ITT Cannon, LLC KPT01A12-10PX
KPT01A12-10PX picture photo
Mfg. Part Number
KPT01A12-10PX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS INLINE W/PIN
Datasheet Download
KPT01A12-10PX.pdf
Availability of KPT01A12-10PX
QUANTITY
KPT01A12-10PX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT01A12-10PX
Internal Part NumberEIS-KPT01A12-10PX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT01A12-10PX
Related LinksKPT01A, KPT01A12-10PX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT01A12-10PX Details Description
Related parts for KPT01A12-10PX
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DGTL POT DUAL OTP 10-MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6 LSZH 5M WHITE datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 2CH 6A 8TDFN datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 100MA 125V datasheet.pdf