ITT Cannon, LLC KPT01A18-32S
KPT01A18-32S picture photo
Mfg. Part Number
KPT01A18-32S
Brief Description
CONN RCPT 32POS INLINE W/SKT
Datasheet Download
KPT01A18-32S.pdf
Availability of KPT01A18-32S
QUANTITY
KPT01A18-32S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT01A18-32S
Internal Part NumberEIS-KPT01A18-32S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT01A18-32S
Related LinksKPT01A, KPT01A18-32S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT01A18-32S Details Description
Related parts for KPT01A18-32S
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V D2PAK datasheet.pdf
CONN R/A BKWAY HDR GOLD 20POS datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
13+13 DIL MALE SMT HORIZ LOCK datasheet.pdf
16MM SS ROBUST SWITCH datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf