ITT Cannon, LLC KPT01A20-24P
KPT01A20-24P picture photo
Mfg. Part Number
KPT01A20-24P
Brief Description
CONN RCPT 24POS W/PIN INLINE
Datasheet Download
KPT01A20-24P.pdf
Availability of KPT01A20-24P
QUANTITY
KPT01A20-24P Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT01A20-24P
Internal Part NumberEIS-KPT01A20-24P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert20-24
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT01A20-24P
Related LinksKPT01A, KPT01A20-24P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT01A20-24P Details Description
Related parts for KPT01A20-24P
PCB COPPER CLAD 4X6 1/32" 1-SIDE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 10.16MM datasheet.pdf
IC BUFF/DVR/MEMORY 10BIT 24SOIC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOUT TSOT23-8 datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 35W 1% TO220 datasheet.pdf
Connector 10 Position 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
ACCY MOB SPRING B&C COIL CHROME datasheet.pdf
SPARE PART datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
RES SMD 0.261 OHM 1% 1W 0612 datasheet.pdf