ITT Cannon, LLC KPT01E14-19PA206
KPT01E14-19PA206 picture photo
Mfg. Part Number
KPT01E14-19PA206
Brief Description
CONN RCPT 19POS W/PIN INLINE
Datasheet Download
KPT01E14-19PA206.pdf
Availability of KPT01E14-19PA206
QUANTITY
KPT01E14-19PA206 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT01E14-19PA206
Internal Part NumberEIS-KPT01E14-19PA206
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT01E14-19PA206
Related LinksKPT01E14, KPT01E14-19PA206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT01E14-19PA206 Details Description
Related parts for KPT01E14-19PA206
BOX ALUM NATURAL 4.9"L X 3.14"W datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .050 VERT SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 1500W datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2 NYLON 18MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf