ITT Cannon, LLC KPT01E18-32S
KPT01E18-32S picture photo
Mfg. Part Number
KPT01E18-32S
Brief Description
CONN RCPT 32POS INLINE W/SKT
Datasheet Download
KPT01E18-32S.pdf
Availability of KPT01E18-32S
QUANTITY
KPT01E18-32S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT01E18-32S
Internal Part NumberEIS-KPT01E18-32S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT01E18-32S
Related LinksKPT01E, KPT01E18-32S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT01E18-32S Details Description
Related parts for KPT01E18-32S
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.9MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED AMBER DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK GEN LVDS/LVPECL 40VFQFN datasheet.pdf
PATCH CABLE RJ45 M/M RED 15' datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 800V 1.6A TO277A datasheet.pdf