ITT Cannon, LLC KPT01F14-12SA206
KPT01F14-12SA206 picture photo
Mfg. Part Number
KPT01F14-12SA206
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS W/SKT INLINE
Datasheet Download
KPT01F14-12SA206.pdf
Availability of KPT01F14-12SA206
QUANTITY
KPT01F14-12SA206 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT01F14-12SA206
Internal Part NumberEIS-KPT01F14-12SA206
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT01F14-12SA206
Related LinksKPT01F14, KPT01F14-12SA206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT01F14-12SA206 Details Description
Related parts for KPT01F14-12SA206
SIDAC SYM 3CHP 130V 400A TO-220 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
SCR 1.25A 200UA 800V TO-92 datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 18.2"L X 12"W datasheet.pdf
CBL 1COND 22AWG 600V WHITE 500' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
10G SFP+ AOC datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf