ITT Cannon, LLC KPT01P16-26S
KPT01P16-26S picture photo
Mfg. Part Number
KPT01P16-26S
Brief Description
CONN RCPT 26POS CBL MNT SKT
Datasheet Download
KPT01P16-26S.pdf
Availability of KPT01P16-26S
QUANTITY
KPT01P16-26S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT01P16-26S
Internal Part NumberEIS-KPT01P16-26S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT01P16-26S
Related LinksKPT01P, KPT01P16-26S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT01P16-26S Details Description
Related parts for KPT01P16-26S
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 10MBPS 14DIP datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 4-INP 14-DIP datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 24BIT SRL 96KHZ datasheet.pdf