Excelsys Technologies Ltd LXD150-0700SW
LXD150-0700SW picture photo
Mfg. Part Number
LXD150-0700SW
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 107-214V
Datasheet Download
LXD150-0700SW.pdf
Availability of LXD150-0700SW
QUANTITY
LXD150-0700SW Order Process
Ship out your order
Specifications of LXD150-0700SW
Internal Part NumberEIS-LXD150-0700SW
FamilyLED Supplies
SeriesLXD150
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output107 ~ 214 V
Current - Output (Max)700mA
Power (Watts)150W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 70°C
Efficiency93%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension10.43" L x 3.13" W x 1.81" H (265.0mm x 79.5mm x 46.0mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXD150-0700SW
Related LinksLXD150, LXD150-0700SW Datasheet, Excelsys Technologies Ltd Distributor
LXD150-0700SW Details Description
Related parts for LXD150-0700SW
IC REG LDO 2.5V 1A 2-UTHINPAK datasheet.pdf
RES SMD 63.4KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
LED GREEN 500MA 7X9 SMD datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS SP-NO 200MA 6-SMD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf