ITT Cannon, LLC KPT01P16-26S
KPT01P16-26S picture photo
Mfg. Part Number
KPT01P16-26S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS CBL MNT SKT
Datasheet Download
KPT01P16-26S.pdf
Availability of KPT01P16-26S
QUANTITY
KPT01P16-26S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT01P16-26S
Internal Part NumberEIS-KPT01P16-26S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT01P16-26S
Related LinksKPT01P, KPT01P16-26S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT01P16-26S Details Description
Related parts for KPT01P16-26S
PS DC IN, QUAD OUT 5,12,-12,24V datasheet.pdf
7.2MM LOW PROFILE GUIDE datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
E2 DIE 198075050 datasheet.pdf
RES 208 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK GRND 5.2MM datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 15POS HL LOW P datasheet.pdf
SPACER MSS-RFS SER 2MM 1=25PCS datasheet.pdf