ITT Cannon, LLC KPT02A14-15PEX
KPT02A14-15PEX picture photo
Mfg. Part Number
KPT02A14-15PEX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
KPT 15C 14#20 1#16 PIN RECP
Datasheet Download
KPT02A14-15PEX.pdf
Availability of KPT02A14-15PEX
QUANTITY
KPT02A14-15PEX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02A14-15PEX
Internal Part NumberEIS-KPT02A14-15PEX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02A14-15PEX
Related LinksKPT02A1, KPT02A14-15PEX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02A14-15PEX Details Description
Related parts for KPT02A14-15PEX
FIXED IND 100UH 1.9A 148 MOHM datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .094"L datasheet.pdf
CAP CER 33PF 2KV NP0 1808 datasheet.pdf
RES 42.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 22.4K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 301K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP CER 3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf