ITT Cannon, LLC KPT02A16-23S
KPT02A16-23S picture photo
Mfg. Part Number
KPT02A16-23S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 23POS W/SKT BOX
Datasheet Download
KPT02A16-23S.pdf
Availability of KPT02A16-23S
QUANTITY
KPT02A16-23S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02A16-23S
Internal Part NumberEIS-KPT02A16-23S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02A16-23S
Related LinksKPT02A, KPT02A16-23S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02A16-23S Details Description
Related parts for KPT02A16-23S
INDUCTOR COMMON MODE 2.7mH 15% datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24DIP datasheet.pdf
HDR STR SR .100 DP datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 3.6V 8.5MM SMD datasheet.pdf
LOW PROFILE 35DEG 5.08 9POS datasheet.pdf
RES 3 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6SKT CRIMP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf