ITT Cannon, LLC KPT02A20-41SW
KPT02A20-41SW picture photo
Mfg. Part Number
KPT02A20-41SW
Brief Description
CONN RCPT 41POS W/SKT BOX
Datasheet Download
KPT02A20-41SW.pdf
Availability of KPT02A20-41SW
QUANTITY
KPT02A20-41SW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02A20-41SW
Internal Part NumberEIS-KPT02A20-41SW
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02A20-41SW
Related LinksKPT02A, KPT02A20-41SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02A20-41SW Details Description
Related parts for KPT02A20-41SW
MOSFET N-CH 30V 7A 8-SOIC datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST HEX N-INV 16DIP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC SECURITY CTRLR 8/16BIT MFC5.8 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR FMALE 5POS SGL-END 4M datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.7A 85 MOHM TH datasheet.pdf