ITT Cannon, LLC KPT02A22-21PW
KPT02A22-21PW picture photo
Mfg. Part Number
KPT02A22-21PW
Brief Description
CONN RCPT 21POS W/PIN BOX
Datasheet Download
KPT02A22-21PW.pdf
Availability of KPT02A22-21PW
QUANTITY
KPT02A22-21PW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02A22-21PW
Internal Part NumberEIS-KPT02A22-21PW
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C