ITT Cannon, LLC KPT02E12-10SA71
KPT02E12-10SA71 picture photo
Mfg. Part Number
KPT02E12-10SA71
Brief Description
CONN RCPT 10POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
KPT02E12-10SA71.pdf
Availability of KPT02E12-10SA71
QUANTITY
KPT02E12-10SA71 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02E12-10SA71
Internal Part NumberEIS-KPT02E12-10SA71
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02E12-10SA71
Related LinksKPT02E1, KPT02E12-10SA71 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02E12-10SA71 Details Description
Related parts for KPT02E12-10SA71
SWITCH 8 POS DIP PIANO SEALED datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB OTP 80TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
10+10 WAY ES/BORE F CRIMP W/JS datasheet.pdf
FIXED IND 25UH 12.8A 8 MOHM TH datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 10W datasheet.pdf