Vicor Corporation VI-210-IX-B1
VI-210-IX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-210-IX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
VI-210-IX-B1.pdf
Availability of VI-210-IX-B1
QUANTITY
VI-210-IX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-210-IX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-210-IX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-210-IX-B1
Related LinksVI-210, VI-210-IX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-210-IX-B1 Details Description
Related parts for VI-210-IX-B1
CAP ALUM 2.2UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
OSC XO 116.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
DSUB CON D*M F RG178 SS STD datasheet.pdf
DIE SET (4) .110 VIBRAK. QD'S datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf