ITT Cannon, LLC KPT02E12-10SEW
KPT02E12-10SEW picture photo
Mfg. Part Number
KPT02E12-10SEW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
KPT02E12-10SEW.pdf
Availability of KPT02E12-10SEW
QUANTITY
KPT02E12-10SEW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02E12-10SEW
Internal Part NumberEIS-KPT02E12-10SEW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02E12-10SEW
Related LinksKPT02E1, KPT02E12-10SEW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02E12-10SEW Details Description
Related parts for KPT02E12-10SEW
CONN HEADER 5POS VERT TIN SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC DEMODULTR/FILTER RDS 16-TSSOP datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SER/PAR 500K 48QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 0606 datasheet.pdf
FIXED IND 1.9NH 620MA 130 MOHM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 5V 10UA datasheet.pdf