ITT Cannon, LLC KPT02E12-10SXEW
KPT02E12-10SXEW picture photo
Mfg. Part Number
KPT02E12-10SXEW
Brief Description
KPT02E12-10SXEW
Datasheet Download
KPT02E12-10SXEW.pdf
Availability of KPT02E12-10SXEW
QUANTITY
KPT02E12-10SXEW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02E12-10SXEW
Internal Part NumberEIS-KPT02E12-10SXEW
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02E12-10SXEW
Related LinksKPT02E1, KPT02E12-10SXEW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02E12-10SXEW Details Description
Related parts for KPT02E12-10SXEW
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 10% 1210 datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 320MA 1.52 OHM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 48VOUT 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE 29POS .100 JUMPER 3 INCH datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 0.05W CST3 datasheet.pdf
CAP FILM 0.001UF 10% 310VAC AXIA datasheet.pdf