ITT Cannon, LLC KPT02E12-8SEXA206
KPT02E12-8SEXA206 picture photo
Mfg. Part Number
KPT02E12-8SEXA206
Brief Description
CONN RCPT 8POS W/SKT BOX
Datasheet Download
KPT02E12-8SEXA206.pdf
Availability of KPT02E12-8SEXA206
QUANTITY
KPT02E12-8SEXA206 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02E12-8SEXA206
Internal Part NumberEIS-KPT02E12-8SEXA206
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02E12-8SEXA206
Related LinksKPT02E12, KPT02E12-8SEXA206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02E12-8SEXA206 Details Description
Related parts for KPT02E12-8SEXA206
CONV DC/DC 3W SNG 12V 3.3V SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 896B OTP 18DIP datasheet.pdf
BATT PK 15V C SIZE ALKALINE datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 15.62MM datasheet.pdf
RES 0.698 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 15W datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 6COL NK datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf