ITT Cannon, LLC KPT02E14-15PA206
KPT02E14-15PA206 picture photo
Mfg. Part Number
KPT02E14-15PA206
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS W/PIN BOX
Datasheet Download
KPT02E14-15PA206.pdf
Availability of KPT02E14-15PA206
QUANTITY
KPT02E14-15PA206 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02E14-15PA206
Internal Part NumberEIS-KPT02E14-15PA206
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02E14-15PA206
Related LinksKPT02E14, KPT02E14-15PA206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02E14-15PA206 Details Description
Related parts for KPT02E14-15PA206
RES 15 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 1A E-LINE datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-14 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 670MA 70 MOHM SMD datasheet.pdf
IC PROCESSOR SIGNAL 40LFCSP datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER YELLOW datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf