ITT Cannon, LLC KPT02E14-19SY
KPT02E14-19SY picture photo
Mfg. Part Number
KPT02E14-19SY
Brief Description
CONN RCPT 19POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
KPT02E14-19SY.pdf
Availability of KPT02E14-19SY
QUANTITY
KPT02E14-19SY Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02E14-19SY
Internal Part NumberEIS-KPT02E14-19SY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02E14-19SY
Related LinksKPT02E, KPT02E14-19SY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02E14-19SY Details Description
Related parts for KPT02E14-19SY
SWITCH PUSH DPST 4A 250V datasheet.pdf
PLUG 6POS 80 DEG BLK/WH 5.3-6.5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 15 OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
SP,CON,C,AU,TNR datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 7A TO220F datasheet.pdf