Hirose Electric Co Ltd TM10P-88P
TM10P-88P picture photo
Mfg. Part Number
TM10P-88P
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Plugs
Brief Description
CONN MOD PLUG 8P8C UNSHIELDED
Datasheet Download
TM10P-88P.pdf
Availability of TM10P-88P
QUANTITY
TM10P-88P Order Process
Ship out your order
Specifications of TM10P-88P
Internal Part NumberEIS-TM10P-88P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Plugs
SeriesTM-P
PackagingBulk
Connector TypePlug
Cable TypeRound Cable, Stranded Wires
Number of Positions/Contacts8p8c (RJ45, Ethernet)
Features-
ShieldingUnshielded
Ratings-
Ingress Protection-
TerminationIDC
Length0.886" (22.50mm)
ColorTranslucent - Clear
Wire Gauge26 AWG
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Contact MaterialPhosphor Bronze
Current Rating0.5A
Voltage Rating125V
Housing MaterialPolycarbonate (PC)
Shield Material-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TM10P-88P
Related LinksTM10, TM10P-88P Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
TM10P-88P Details Description
Related parts for TM10P-88P
CAP FILM 2700PF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .050 SMD datasheet.pdf
RELAY SSR PHASE 24-240VAC 10A datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 15VIN 15VOUT datasheet.pdf
15W 2X 24V DC INPUT 16.8-75V datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf