ITT Cannon, LLC KPT02E16-23PA206
KPT02E16-23PA206 picture photo
Mfg. Part Number
KPT02E16-23PA206
Brief Description
CONN RCPT 23POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
KPT02E16-23PA206.pdf
Availability of KPT02E16-23PA206
QUANTITY
KPT02E16-23PA206 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02E16-23PA206
Internal Part NumberEIS-KPT02E16-23PA206
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02E16-23PA206
Related LinksKPT02E16, KPT02E16-23PA206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02E16-23PA206 Details Description
Related parts for KPT02E16-23PA206
JUMPER-H1506TR/A2015A/H1504TR 2" datasheet.pdf
SIDACTOR 4CHP 550V 150A MS013 datasheet.pdf
IC MULTIVIBRATOR DUAL 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 12-24V PNL MT datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 10POS SL-156 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/1.8V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 35V X7R 1210 datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf