ITT Cannon, LLC KPT02E18-11PXA206
KPT02E18-11PXA206 picture photo
Mfg. Part Number
KPT02E18-11PXA206
Brief Description
CONN RCPT 11POS W/PIN BOX
Datasheet Download
KPT02E18-11PXA206.pdf
Availability of KPT02E18-11PXA206
QUANTITY
KPT02E18-11PXA206 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02E18-11PXA206
Internal Part NumberEIS-KPT02E18-11PXA206
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02E18-11PXA206
Related LinksKPT02E18, KPT02E18-11PXA206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02E18-11PXA206 Details Description
Related parts for KPT02E18-11PXA206
CAP ALUM 3900UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
IC DELAY LINE 1024TAP PROG 32QFN datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK SPLIT RAIL ADJ 10SON datasheet.pdf
ASSORTMENT PACK CABLE TIE datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK FEED THRU 5.2MM datasheet.pdf
INSERT ST PLUG COUPLER datasheet.pdf
RES SMD 0.68 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
SUPER LOW PROFILE 1.95SIM WITH F datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf