ITT Cannon, LLC KPT02E18-11S
KPT02E18-11S picture photo
Mfg. Part Number
KPT02E18-11S
Brief Description
CONN RCPT 11POS W/SKT BOX
Datasheet Download
KPT02E18-11S.pdf
Availability of KPT02E18-11S
QUANTITY
KPT02E18-11S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02E18-11S
Internal Part NumberEIS-KPT02E18-11S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02E18-11S
Related LinksKPT02E, KPT02E18-11S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02E18-11S Details Description
Related parts for KPT02E18-11S
IC DRIVER DUAL BTL PAR 16SO datasheet.pdf
RES SMD 1.82M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FIFO SS 16384X36 15NS 128TQFP datasheet.pdf
TOOL TERMINATION W/HEAD SET datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS STR .100 GOLD datasheet.pdf