ITT Cannon, LLC KPT02E18-32PWDV
KPT02E18-32PWDV picture photo
Mfg. Part Number
KPT02E18-32PWDV
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS W/PIN BOX
Datasheet Download
KPT02E18-32PWDV.pdf
Availability of KPT02E18-32PWDV
QUANTITY
KPT02E18-32PWDV Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02E18-32PWDV
Internal Part NumberEIS-KPT02E18-32PWDV
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02E18-32PWDV
Related LinksKPT02E1, KPT02E18-32PWDV Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02E18-32PWDV Details Description
Related parts for KPT02E18-32PWDV
IC 4.125V NO PBR 15% TO92-3 datasheet.pdf
CAP CER 5.7PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 120MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
TXS RELAY 2 FORM C 4.5V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 18W datasheet.pdf
CURRENT LIMITER INRSH datasheet.pdf
VTM CURRENT MULTIPLIER datasheet.pdf
FA HD-I 5SMPR062F090O BENCH datasheet.pdf
RES SMD 0.16 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf