ITT Cannon, LLC KPT02E20-41PYDV
KPT02E20-41PYDV picture photo
Mfg. Part Number
KPT02E20-41PYDV
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS W/PIN BOX
Datasheet Download
KPT02E20-41PYDV.pdf
Availability of KPT02E20-41PYDV
QUANTITY
KPT02E20-41PYDV Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02E20-41PYDV
Internal Part NumberEIS-KPT02E20-41PYDV
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02E20-41PYDV
Related LinksKPT02E2, KPT02E20-41PYDV Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02E20-41PYDV Details Description
Related parts for KPT02E20-41PYDV
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 1MSPS 1CH 16-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT YELLOW 0.52" CC datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 24.5MA 79 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf