ITT Cannon, LLC KPT02E22-34S
KPT02E22-34S picture photo
Mfg. Part Number
KPT02E22-34S
Brief Description
CONN RCPT 34POS BOX W/SKT
Datasheet Download
KPT02E22-34S.pdf
Availability of KPT02E22-34S
QUANTITY
KPT02E22-34S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02E22-34S
Internal Part NumberEIS-KPT02E22-34S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions34
Shell Size - Insert22-34
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02E22-34S
Related LinksKPT02E, KPT02E22-34S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02E22-34S Details Description
Related parts for KPT02E22-34S
BOARD TERMINAL MINI TURRET 50POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18DIP datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI 16QSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1.38A 80 MOHM TH datasheet.pdf