ITT Cannon, LLC KPT02E8-33S
KPT02E8-33S picture photo
Mfg. Part Number
KPT02E8-33S
Brief Description
CONN RCPT 3POS W/SKT BOX
Datasheet Download
KPT02E8-33S.pdf
Availability of KPT02E8-33S
QUANTITY
KPT02E8-33S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02E8-33S
Internal Part NumberEIS-KPT02E8-33S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert8-33
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02E8-33S
Related LinksKPT02, KPT02E8-33S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02E8-33S Details Description
Related parts for KPT02E8-33S
RES SMD 910 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SAW FILTER CDMA 836 MHZ 50/50 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 5MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.30V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 6PWR 12SGL 2.36MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HDR 144POS W/POST SMD datasheet.pdf