ITT Cannon, LLC KPT06A14-12S
KPT06A14-12S picture photo
Mfg. Part Number
KPT06A14-12S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS W/SKT INLINE
Datasheet Download
KPT06A14-12S.pdf
Availability of KPT06A14-12S
QUANTITY
KPT06A14-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06A14-12S
Internal Part NumberEIS-KPT06A14-12S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06A14-12S
Related LinksKPT06A, KPT06A14-12S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06A14-12S Details Description
Related parts for KPT06A14-12S
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
ENCODER OPT 16PPR 6.35MM D SHAFT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 170MA 2.5 OHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf