ITT Cannon, LLC KPT06A14-18PW
KPT06A14-18PW picture photo
Mfg. Part Number
KPT06A14-18PW
Brief Description
CONN PLUG 18POS W/PIN INLINE
Datasheet Download
KPT06A14-18PW.pdf
Availability of KPT06A14-18PW
QUANTITY
KPT06A14-18PW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06A14-18PW
Internal Part NumberEIS-KPT06A14-18PW
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06A14-18PW
Related LinksKPT06A, KPT06A14-18PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06A14-18PW Details Description
Related parts for KPT06A14-18PW
TRANS NPN 20V 0.05A SOT-416 datasheet.pdf
IC PWR MGMT FOR MOBILES 32QFN datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
OSC VCXO 1.544MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 625MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
ATTENUATOR 60DB 18GHZ SMA datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf