ITT Cannon, LLC KPT06A14-19P
KPT06A14-19P picture photo
Mfg. Part Number
KPT06A14-19P
Brief Description
CONN PLUG 19POS W/PIN INLINE
Datasheet Download
KPT06A14-19P.pdf
Availability of KPT06A14-19P
QUANTITY
KPT06A14-19P Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06A14-19P
Internal Part NumberEIS-KPT06A14-19P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06A14-19P
Related LinksKPT06A, KPT06A14-19P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06A14-19P Details Description
Related parts for KPT06A14-19P
FUSE GLASS 10A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CONN CAP FOR .2M. RCPT datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPDT datasheet.pdf
F BK 40/400 PRE-ASSEMBLED CBL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC DDR 512M 166MHZ 60BGA datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf