ITT Cannon, LLC KPT06A14-19PX
KPT06A14-19PX picture photo
Mfg. Part Number
KPT06A14-19PX
Brief Description
CONN PLUG 19POS W/PIN INLINE
Datasheet Download
KPT06A14-19PX.pdf
Availability of KPT06A14-19PX
QUANTITY
KPT06A14-19PX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06A14-19PX
Internal Part NumberEIS-KPT06A14-19PX
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06A14-19PX
Related LinksKPT06A, KPT06A14-19PX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06A14-19PX Details Description
Related parts for KPT06A14-19PX
RES SMD 57.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 500NS 8UMAX datasheet.pdf
IC DRVR HALF BRIDGE 4A 18-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 10MT AC/DC datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 6.5PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO220AA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
FINEADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
RES SMD 0.205 OHM 1% 1W 0612 datasheet.pdf