ITT Cannon, LLC KPT06A16-26P
KPT06A16-26P picture photo
Mfg. Part Number
KPT06A16-26P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS W/PIN INLINE
Datasheet Download
KPT06A16-26P.pdf
Availability of KPT06A16-26P
QUANTITY
KPT06A16-26P Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06A16-26P
Internal Part NumberEIS-KPT06A16-26P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06A16-26P
Related LinksKPT06A, KPT06A16-26P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06A16-26P Details Description
Related parts for KPT06A16-26P
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 48V datasheet.pdf
RES SMD 31.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 2220 datasheet.pdf
IC MIXER 18-40GHZ 8SMD datasheet.pdf
PEN BLACK datasheet.pdf
SENSOR SS HALL EFFECT RATIOMETRC datasheet.pdf
FILTER ULTRA-COMPACT 3PHASE 180A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
1-1/4" RACEWAY 8' OFFICE WHITE datasheet.pdf
LED COB CXA2520 3500K WHITE SMD datasheet.pdf
IC PWR LOAD SWITCH 42V datasheet.pdf