ITT Cannon, LLC KPT06A20-24S
KPT06A20-24S picture photo
Mfg. Part Number
KPT06A20-24S
Brief Description
CONN PLUG 24POS W/SKT INLINE
Datasheet Download
KPT06A20-24S.pdf
Availability of KPT06A20-24S
QUANTITY
KPT06A20-24S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06A20-24S
Internal Part NumberEIS-KPT06A20-24S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert20-24
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06A20-24S
Related LinksKPT06A, KPT06A20-24S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06A20-24S Details Description
Related parts for KPT06A20-24S
IDC CABLE - MKS20K/MC20M/MPR20K datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 230V datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC MCU UNIV 4BIT MTP I/O 44-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 250VDC 1812 datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 1200V 75A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf