ITT Cannon, LLC KPT06A20-39P23
KPT06A20-39P23 picture photo
Mfg. Part Number
KPT06A20-39P23
Brief Description
CONN PLUG 39POS W/PIN INLINE
Datasheet Download
KPT06A20-39P23.pdf
Availability of KPT06A20-39P23
QUANTITY
KPT06A20-39P23 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06A20-39P23
Internal Part NumberEIS-KPT06A20-39P23
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06A20-39P23
Related LinksKPT06A2, KPT06A20-39P23 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06A20-39P23 Details Description
Related parts for KPT06A20-39P23
IC ADC 10BIT 450KHZ W/SD 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC OCTAL BUS TXRX 20-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.9A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 15.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
RP618 / 622 datasheet.pdf
CONN COVER SHELL PLUG 30POS COAX datasheet.pdf