ITT Cannon, LLC KPT06A22-55S
KPT06A22-55S picture photo
Mfg. Part Number
KPT06A22-55S
Brief Description
CONN PLUG 55POS W/SKT INLINE
Datasheet Download
KPT06A22-55S.pdf
Availability of KPT06A22-55S
QUANTITY
KPT06A22-55S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06A22-55S
Internal Part NumberEIS-KPT06A22-55S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06A22-55S
Related LinksKPT06A, KPT06A22-55S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06A22-55S Details Description
Related parts for KPT06A22-55S
MOSFET N-CH 100V 10A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
NT631 PROTECTIVE SCREEN SHEET datasheet.pdf
TRANSISTOR LDMOST datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LV8548M datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
QSFP+ CBL 5M 24 AWG PARALINK 11 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE datasheet.pdf