Rohm Semiconductor KTR10EZPF1961
KTR10EZPF1961 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPF1961
Brief Description
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPF1961.pdf
Availability of KTR10EZPF1961
QUANTITY
KTR10EZPF1961 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPF1961
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPF1961
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPF1961
Related LinksKTR10E, KTR10EZPF1961 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPF1961 Details Description
Related parts for KTR10EZPF1961
IC 3.3/1.8V DUAL MONITOR 8VSSOP datasheet.pdf
JUMPER-H2730TR/C2016N/H2730TR 6" datasheet.pdf
RES SMD 2.94KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Header 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 140V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 0.100 SMD R/A AU datasheet.pdf
MINICOM PX SERIAL 1-PORT REMOTE datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf