ITT Cannon, LLC KPT06A22-55SW
KPT06A22-55SW picture photo
Mfg. Part Number
KPT06A22-55SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS W/SKT INLINE
Datasheet Download
KPT06A22-55SW.pdf
Availability of KPT06A22-55SW
QUANTITY
KPT06A22-55SW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06A22-55SW
Internal Part NumberEIS-KPT06A22-55SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06A22-55SW
Related LinksKPT06A, KPT06A22-55SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06A22-55SW Details Description
Related parts for KPT06A22-55SW
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC PC MAIN CLOCK CK505 56-SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 2312 datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG NATURAL 1500' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 20MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 10POS .050 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 9C P 3" WHT JACKS NI datasheet.pdf