ITT Cannon, LLC KPT06B16-23PW
KPT06B16-23PW picture photo
Mfg. Part Number
KPT06B16-23PW
Brief Description
CONN PLUG 23POS W/PIN INLINE
Datasheet Download
KPT06B16-23PW.pdf
Availability of KPT06B16-23PW
QUANTITY
KPT06B16-23PW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06B16-23PW
Internal Part NumberEIS-KPT06B16-23PW
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06B16-23PW
Related LinksKPT06B, KPT06B16-23PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06B16-23PW Details Description
Related parts for KPT06B16-23PW
CONN SOCKET HOUSING 24 POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC DUAL 4-IN MUX 3-ST 16SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY SINGLE 8V AXIAL datasheet.pdf
CONN BARRIER BLOCK COVER 3POS datasheet.pdf
CONN PLUG 2 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 64.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS T/H R/A datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf