ITT Cannon, LLC KPT06B16-23S
KPT06B16-23S picture photo
Mfg. Part Number
KPT06B16-23S
Brief Description
CONN PLUG 23POS W/SKT INLINE
Datasheet Download
KPT06B16-23S.pdf
Availability of KPT06B16-23S
QUANTITY
KPT06B16-23S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06B16-23S
Internal Part NumberEIS-KPT06B16-23S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C