ITT Cannon, LLC KPT06B16-8SW
KPT06B16-8SW picture photo
Mfg. Part Number
KPT06B16-8SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKT
Datasheet Download
KPT06B16-8SW.pdf
Availability of KPT06B16-8SW
QUANTITY
KPT06B16-8SW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06B16-8SW
Internal Part NumberEIS-KPT06B16-8SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert16-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06B16-8SW
Related LinksKPT06B, KPT06B16-8SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06B16-8SW Details Description
Related parts for KPT06B16-8SW
MOSFET P-CH 60V 80A TO-220AB datasheet.pdf
SWITCH PB 6A MOM RED PANEL datasheet.pdf
CONN RCPT 62POS INLINE W/SCKT datasheet.pdf
BOOT MOLDED POLY SEMI-RIGID datasheet.pdf
POWER CABLE 40M datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 163MA 8.85 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100 SGHT TAIL datasheet.pdf
09 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A TO220 datasheet.pdf