ITT Cannon, LLC KPT06B18-32S
KPT06B18-32S picture photo
Mfg. Part Number
KPT06B18-32S
Brief Description
CONN PLUG 32POS W/SKT INLINE
Datasheet Download
KPT06B18-32S.pdf
Availability of KPT06B18-32S
QUANTITY
KPT06B18-32S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06B18-32S
Internal Part NumberEIS-KPT06B18-32S
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06B18-32S
Related LinksKPT06B, KPT06B18-32S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06B18-32S Details Description
Related parts for KPT06B18-32S
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV OPN COLLECTOR 6DIP datasheet.pdf
RES SMD 20.5KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP NIOB OXI 220UF 20% 6.3V 2917 datasheet.pdf
TERM BLK TOP ENTRY 16POS 5.08MM datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 50PPM DWN SPRD SMD datasheet.pdf
FERRULE 34/11 TURQUOISE 1=500PCS datasheet.pdf
BOX S STEEL 3.54"L X 5.91"W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 3.3V 200MA OUT datasheet.pdf