ITT Cannon, LLC KPT06B20-41P
KPT06B20-41P picture photo
Mfg. Part Number
KPT06B20-41P
Brief Description
CONN PLUG 41POS W/PIN INLINE
Datasheet Download
KPT06B20-41P.pdf
Availability of KPT06B20-41P
QUANTITY
KPT06B20-41P Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06B20-41P
Internal Part NumberEIS-KPT06B20-41P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06B20-41P
Related LinksKPT06B, KPT06B20-41P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06B20-41P Details Description
Related parts for KPT06B20-41P
DIODE ZENER ARRAY 18V SOT363 datasheet.pdf
FITTING O-SIDE COVER TE70 OFWHT datasheet.pdf
IC DAC STER 112DB 192KHZ 20TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 20W datasheet.pdf