ITT Cannon, LLC KPT06E10-6SW
KPT06E10-6SW picture photo
Mfg. Part Number
KPT06E10-6SW
Brief Description
CONN PLUG 6POS W/SKT INLINE
Datasheet Download
KPT06E10-6SW.pdf
Availability of KPT06E10-6SW
QUANTITY
KPT06E10-6SW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06E10-6SW
Internal Part NumberEIS-KPT06E10-6SW
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06E10-6SW
Related LinksKPT06E, KPT06E10-6SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06E10-6SW Details Description
Related parts for KPT06E10-6SW
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 1W datasheet.pdf
IC DAC VIDEO ENC NTSC 44TQFP TR datasheet.pdf
CONN HEADER 146PS DL 1MM R/A SMD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER SPI 28HTSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AB datasheet.pdf
OSC OCXO 10.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
PUSH BLOCK datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf