Amphenol Aerospace Operations MS3471W20-24PW
MS3471W20-24PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3471W20-24PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS STRAIGHT PINS
Datasheet Download
MS3471W20-24PW.pdf
Availability of MS3471W20-24PW
QUANTITY
MS3471W20-24PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471W20-24PW
Internal Part NumberEIS-MS3471W20-24PW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert20-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471W20-24PW
Related LinksMS3471W, MS3471W20-24PW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3471W20-24PW Details Description
Related parts for MS3471W20-24PW
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LM25575 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 13 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS 20PPM 5X7MM datasheet.pdf
OSC XO 622.08MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf