Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ160A-M3/5A
SMAJ160A-M3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ160A-M3/5A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO-214AC
Datasheet Download
SMAJ160A-M3/5A.pdf
Availability of SMAJ160A-M3/5A
QUANTITY
SMAJ160A-M3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ160A-M3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ160A-M3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.2A
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ160A-M3/5A
Related LinksSMAJ160, SMAJ160A-M3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ160A-M3/5A Details Description
Related parts for SMAJ160A-M3/5A
DIODE ZENER 11V 150MW EMD2 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 0804 datasheet.pdf
POWER ENTRY MODULE 10A datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC FPGA 232 I/O 320FBGA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 2A MBS-2 datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf