ITT Cannon, LLC KPT06E12-10SX
KPT06E12-10SX picture photo
Mfg. Part Number
KPT06E12-10SX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKT
Datasheet Download
KPT06E12-10SX.pdf
Availability of KPT06E12-10SX
QUANTITY
KPT06E12-10SX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06E12-10SX
Internal Part NumberEIS-KPT06E12-10SX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06E12-10SX
Related LinksKPT06E, KPT06E12-10SX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06E12-10SX Details Description
Related parts for KPT06E12-10SX
CONN SPADE TONGUE 28-22AWG #5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP NIOB OXID 22UF 20% 1.8V 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CABLE PIN datasheet.pdf
SPRING, EXTENSION datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf